Manuálna lymfodrenáž

Je jediný fyziologický spôsob ošetrenia kože a podkožia, ktorý môže spôsobiť ich regeneráciu. Cielená regenerácia ohrozenej partie stárnucej kože je problémom nielen pre dermatológov, ale aj pre kozmetiku. Moderná kozmetika je nemysliteľná bez znalostí lymfatického systému, na ktorom visí bremeno transportu tkanivového moku a na ktorý žilný systém zo svojej zákonitej funkcie nestačí. Prietok lymfy sa zrýchľuje s telesnou aktivitou, telo sa týmto spôsobom očistí od odpadových produktov látkovej výmeny, čo je predpoklad dobrého zdravia.

Lymfodrenáž je podporou pre odtok lymfy z tkaniva bez posilovania prítoku krvi.Hĺbkovo čistí telo od odpadových produktov látkovej výmeny a zlepšuje prekrvovanie a tým zásobuje tkanivo kyslíkom a výživnými látkami, čo pôsobí blahodarne na organizmus.

Lymfodrenážna masáž

- pomocou tejto techniky možno zbaviť telo opuchov, posilniť imunitu,   odstrániť zdravotné problémy, ktorým by klasická športovo-rekondičná   masáž uškodila
- po lymfodrenážnej masáži sa lepšie hoja operačné rany, dochádza   k odľahčeniu preťažených dolných končatín
- dochádza k zlepšeniu obehu a pohybu lymfatických tekutín v tele a tým   k odvádzaniu nečistôt z krvi, ktoré môžu byť príčinou mnohých   závažných ochorení
- zmierňuje bolestivé napätie v končatinách, obnovuje a posilňuje celý   lymfatický systém
- prináša uvoľnenie a vítanú úľavu

Pomarančová kôra sa objavuje preto, lebo nahromadené tukové tkanivo utláča cievy

Ženy, ktoré sú obdarené klasickými ženskými postavami kyprých tvarov, predovšetkým v oblasti panvy a stehien, trápi často celulitída. Celulitída, známa aj ako pomarančová kôra, sa objavuje hlavne preto, lebo nahromadené tukové tkanivo utláča krvné a lymfatické cievy, a tým zabraňuje bezproblémovému prúdeniu krvi aj lymfy.
Lymfa je tekutina, ktorá pochádza z tkanivového moku, preniká všetkými tkanivami a omýva naše bunky, koluje v lymfatických cievach, zbiera sa z celého tela a vracia sa do krvi. Jednou z funkcií lymfatického systému je odvádzať z medzibunkového priestoru do krvi nadbytočnú tekutinu, bielkoviny, rôzne látky, ktoré prenikli do tkanív alebo vznikli ich metabolickou činnosťou, alebo odbúravaním ako napr.: baktérie, toxíny, alergény a iné.
Väčšie množstvo tuku v podkoží zhoršuje funkciu lymfatických ciev, a tak dochádza k hromadeniu tkanivového moku v medzibunkovom priestore, odpadové látky sa usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva a postupne sa objaví estetický problém pokožky – celulitída.
Často sa nádejame, že problém s celulitídou vyrieši lymfodrenáž.
Lymfodrenáž je cielený tlak pri masáži (prstami alebo prístrojmi), pri ktorom sa lymfatický systém síce aktivuje a lymfu uvedie do pohybu, ale účinok je iba krátkodobý.
Lymfatická masáž - lymfodrenáž - má opodstatnenie u ľudí, ktorí sú pripútaní na lôžko, alebo majú vážne choroby, ktoré priamo napádaju lymfatické cievy.
Pre nás ostatných má oveľa väčší význam aktívny pohyb, ktorý zabezpečuje neustály pohyb lymfy v lymfatickom systéme.
Prirodzená lymfodrenáž je zabezpečovaná hlavne pohybmi svalových skupín v okolí lymfatických ciev. A to predovšetkým:
Pohybmi kostrového svalstva, ktoré stláčajú steny lymfatických ciev.
Dýchacími pohybmi hrudníka a pľúc (tlak na ductus thoracicus).
Inými slovami, keď sa hýbeme, lymfa prúdi, keď sa nehýbeme, lymfa stojí. A keďže lymfa nemá svoju vlastnú pumpu, pohyb ju musí nahradiť.
Pravidelný pohyb je nielen oveľa účinnejší ako lymfodrenáž, ale často aj finančne menej náročný. Dôležitá je aj skutočnosť, že správne zvolený pohyb nám pomôže spáliť energiu, a tým zmenšiť vrstvu podkožného tuku, čo je pri eliminácii celulitídy nevyhnutné.

Lymfodrenážna masáž spriechodňuje povrchové lymfatické cievy a napomáha tak odtoku prebytočnej vody z ľudského tela.

Na rozdiel od krvného systému, lymfatický systém nie je uzatvorený a nemá centrálnu pumpu - srdce. Cirkulácia lymfy je do značnej miery ovplyvnená nízkym tlakom vďaka peristaltike a chlopniam. Lymfa sa pohybuje žilkami jedným smerom, ktorý je ovplyvnený semilunárnymi chlopňami. Tento pohyb je závislý hlavne na pohybe telesných svalov pri ktorých pohybe sa v nich pohybujú tekutiny. Rytmickými sťahmi žilových stien skrz pohyb pomáha dostať tekutiny i do tých najmenších lymfatických ciev - kapilár. Tesným oblečením sa redukuje pohyb a následný odtok toxínov a tým sa na exponovaných miestach akumulujú. Z menších lymfatických žíl sú látky prepravované do pravých lymfatických žíl (pre vrchnú časť tela) a do prsných žíl (pre zvyšok tela). Obidve žily ďalej posúvajú lymfu do podkľúčnych žíl. V lymfatických uzlinách lymfa spolupracuje s bielymi krvinkami pre ochranu organizmu pred infekciami rakovinotvornými bunkami, vírusmi či baktériami. Lymfatické cievy tvoria veľkú časť imunitného systému. Ich úlohou je odvod toxických látok z telesných tkanív. Pri normálnej činnosti pretekajú lymfatickým systémom približne štyri litre tekutín, čo sú vlastne vedľajšie produkty metabolických procesov.

Ochabnutosť svalov, nedostatok pohybu a jednostranná záťaž sú najčastejšou príčinou nedostatočného odvádzania toxínov a hromadenie týchto škodlivých látok v tkanivách a kĺboch. Najčastejšími prejavmi nedostatočného odvádzania sú pocity únavy, "ťažké" nohy, celulitída, oslabenie imunitného systému a opuchy. U postihnutého lymfatického systému dochádza k uskladňovaniu lymfy v telesnom systéme a tvorbe tzv. lymfatických opuchov. Použitím lymfodrenážnej masáže sa používa jemná technika, ktorá napomáha odtoku lymfy a tým zmierňuje opuchy. Z kozmetického uhla pohľadu je využívaná ako prevencia proti vzniku celulitídy, vrások na krku, tvári a v dekolte. Podporuje detoxikačné a imunitné schopnosti organizmu. Pomáha odstraňovať rohovité povrchové vrstvy kože, lymfodrenážna masáž ďalej zrýchľuje vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest. Ďalej podporuje vstrebávanie opuchov, krvných výronov, pomáha znižovať bolesť svalov, zlepšuje prekrvenie tkanív a svalov, zlepšuje celkovú činnosť tkanív a ich vylučovanie a podporuje správnu činnosť hlboko uložených orgánov.

Použitím lymfodrenážnej masáže môžeme posilniť celkový imunitný systém a pozitívne ovplyvňovať vývoj zdravotných problémov, ktorým by klasické druhy masáží uškodili. Najviac prospešná je lymfodrenážna masáž po operáciách nôh, kedy dochádza k odľahčeniu ich preťaženia. Obnovuje a posilňuje sa tak lymfatický systém a prekrvenie pokožky bez ohrozenia kŕčových žíl. Tento typ masáže, ktorý dnes vyučuje takmer každá masérska škola, tvorí základ pre ošetrenie pokožky a celulitídy, je vhodná ako prostriedok pre zlepšenie imunity, prevencia proti vráskam a detoxikácie organizmu